Whois Nedir? Whois Sorgulama ve Whois Gizleme

2 Ağustos 2019


Whois bir web sitenin aitlik bilgileridir. Yani bir web sitenin sahibinin bilgilerine whois denir. Whois sorgulama yaparak bir web sitenin kimin ya da hangi şirketin olduğunu görebiliriz. Ayrıca whois ile sitenin barındığı hosting firmasını, site sahibinin telefon numarası ve adresi gibi çeşitli bilgileri görmek mümkündür. Whois nedir sorusuna kısaca cevap verdikten sonra detaylara geçelim. Alan adı yani domain kişi ya da kurum üzerine satın alınabilir. Bu yüzden de her domain sahiplidir. Uzantısı ya da ülkesi fark etmeksizin bu her domain için geçerlidir. Whois ile domain sahibi görüldüğü gibi domain IP ve sunucu bilgisi dahi görülebilir.

Genel merkezi Amerika'da bulunan ICANN, alan adı yani domain konusunda en üst mercidir ve uluslararası geçerliliği bulunmaktadır. ICANN'ın belirli olan kurallarına göre bir domain sahibi bilgilerini doğru girmek zorundadır. Bu yüzden de alan adı satın alırken alan sadı satıcıları whois bilgisi doldurmanızı talep ederler.

Whoiz gizleme nasıl yapılır?

Whois bilgisini gizlemek ve hiç kimsenin görmesine izin vermemek de mümkündür. Bunun için whois gizleme yapmak gerekir. Domain kayıtlı olduğu yerde whois gizleme talep edilebilir. Elbette ki bunu palet etmek de bir haktır. Ancak gizli domain bilgisi arama motoru için aşırı önemli olmasa da sorun olabilir. Dikkat etmekte fayda vardır.

Whois bilgisi nasıl değiştirilir?

Whois değiştirmek için alan adının kayıtlı olduğu firmanın panelinden alan adının whois bilgilerinin bulunduğu sayfaya gitmeniz gerekir. Bu sayfa bilgileriniz yazılıdır. Siz de bu bilgiler doğru olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Ardından da ICANN mail adresinize değişiklik için doğrulama talebi yollar. Bu maildeki like 24 saat içinde tıklayıp doğrulama yapmalısınız. Doğrulama yaptığınızda 24 saat içinde whois bilgileri değişir. Eğer 24 saat içinde doğrulama yapılmazsa işlem iptal olur ve tekrar whois bilgisi değiştirmeniz ve onay maili almanız gerekir.

Whois sorgulama nasıl yapılır?

Google'a whois sogrulama yazıldığında onlarca hosting ve sunucu firmasının whois sorgulama servisi olduğu görülebilir. Ayrıca sadece whois için açılmış servis ve siteler de bulunmaktadır. Bu sitelerden birisine giriş yaparak whois sorgulama yapabilirsiniz. Eğer whois bilgisi gizli değilse sonuçlar gösterilir. Gizli ise ya da kısmen gizli ise eksik sonuç görülebilir.

Son olarak daha önce paylaştığımız e-ticaret siteleri için seo teknikleri ve web sitesi kurma aşamaları içeriklerimize bakmanızı tavsiye ederiz. Faydalı ve kaliteli bilgiler bulunuyor.