Web Tasarımı Nedir?

26 Şubat 2017


Web Tasarımını özetle, bir web sitesinin görsel ve kodsal bölümlerinin oluşturulması şeklinde tanımlayabiliriz. Tabi ki bu işlemler belirli ilkeler ışığında yapılmaktadır. Bu işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte ortaya aktif durumda bir web sitesi çıkacaktır. Web tasarımı işleminin gerçekleşmesinin ardından, son kullanıcılar bir web tarayıcısı yardımıyla internet üzerinden web sitesine erişebilirler. Web tasarımı firması Alivre olarak tasarım konusunda oldukça başarılı işlere imza attık.

Web Tasarımın Unsurları

Web tasarımında, belirli ana noktalar belirlenerek oluşturulan bir çalışma prensibi vardır. Şimdi bu unsurları inceleyelim:

Düzen

Kullanılacak görsel ve metinler belirli bir düzende olmalıdır. Web sitelerinin önem verdiği noktalardan biri de, sitelerine gelen ziyaretçilerin aradıkları bilgiyi kolayca bulmalarını sağlamaktır. Bu durum, tasarımın dengeli, tutarlı ve bütünlüğünü düzen içinde korumasıyla beraber geçerli olacaktır.

Renk

Renk seçimi yaparken bazı değişkenler vardır. Sitenin kuruluş amacına, sektörüne bağlı olarak uyumlu renk seçimleri yapılabilir. 

Grafikler

Grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde web tasarımında kullanılabilir. Sayfanın açılış hızını etkilemeyecek boyutlarda, sıkışık bir düzen içerisinde olmadan ve web sayfasının içeriği ile uyumlu olarak kullanılmalıdırlar.

Fontlar

Doğru yazı tiplerinin kullanımıyla web sitesinin tasarım kalitesini yükseltebilirsiniz. Özellikle "web-güvenli yazı tipleri" olarak bilinen font grubundaki yazı tiplerinin kullanılması doğru ve faydalı olacaktır. 

İçerik

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıları sitede tutmak için içerikler konusunda bazı çalışmalar yapmanız gerekecektir. Kullanıcıları şaşırtmak, onların ilgisi çekmek için istediklerini onlara vermelisiniz. Bu durum gerçekleştirildiği zaman kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım

Web sitesi geliştirirken bir siteyi görsel olarak etkileyici hale getirmek adına, web tasarımda olması gereken unsurlarla birlikte her daim son kullanıcı da düşünülmelidir. Kullanıcı dostu arayüzler elde etmeniz gerekmektedir.

Navigasyon

Web tasarımı, kullanıcılar için verimli, ihtiyaç duydukları bilgiyi bulabildikleri, sitenin içinde kolaylıkla hareket edecekleri şekilde kurgulanmalıdır.

Multimedya

Video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde bilgiler algılamasını sağlayabilir. Bu uyaranları doğru kurgulayarak kullanıcıların trafiğini uzatmasını sağlayabiliriz.

Uyumluluk

Farklı tarayıcı ve işletim sistemlerinde web sitenizin sorunsuz bir şekilde aynı performansı verebilmesi için sayfanızı bu doğrultuda tasarlamaya özen göstermelisiniz.

İnteraktif

Web tasarımı yaparken kullanıcı yorumlarını da siteye dahil ederek kullanıcılarla interaktif bir iletişim kurabilirsiniz. E-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak kullanıcılarla sürekli etkileşim halinde olabilirsiniz. 

Yazımızda bahsettiğimiz bilgiler ışığında oluşturacağınız tasarımla doğru bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Nitekim, sitenin kullanım amacı da tasarım yapılırken önemli bir referans olacaktır.