Web Tasarım Trendleri

13 Mart 2017


Teknolojinin gelişimiyle beraber, web tasarımdaki standartlar da değişim ve gelişim gösterdi. Son zamanlarda, web tasarım yapılırken birçok unsur değişime uğradı. Halihazırda, basit ve minimalist tasarımlar en çok tercih edilen tasarımlardır. Tasarımlardaki sadeliğin yanı sıra tasarımın fonksiyonel olması en çok önem verilen durumlardan. Bu yazımızda, son zamanlarda tasarım yapılırken en çok dikkat edilen ve tercih edilen unsurlardan bahsedeceğiz.

Web Tasarım Trendleri Nasıl Belirlenir?

- Son zamanlarda yapılan web tasarımlarda fontlar, resimler ve boşluklar daha büyük ve daha derin bir şekilde kullanılıyor.

- Farklı fontların kullanımı artık herhangi bir sorun oluşturmak yerine daha estetik bir görüntü oluşturmak için kullanılıyor.

- Flat web tasarımı, sitedeki arayüz, resim ve ikonlarda efektlerin azaltıldığı, sade ikonların kullanıldığı, gölge, eğim, kabartma gibi unsurların fazla tercih edilmediği, daha sade olan yazı tiplerinin ve renklerin ön planda olduğu tasarımdır. Flat web tasarımı, sade ve fonksiyonel olmasından dolayı tasarım yapılırken son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. 

- Kullanıcıların, mobil platformlardaki kaydırma (scroll) özelliğinden oldukça memnun olmasından dolayı, tek sayfalık uzun siteler son zamanlarda popüler durumda. Web sitesinde aşağı doğru gittikçe web sayfası boyunca hareket eden, kaydırma başladığında şekil değiştiren panel, menü ve benzeri araçlar internet sitelerini de fonksiyonel bir hale getiriyor. 

- Sadelik ve işlevselliğe doğru değişim geçiren web sitelerinde, artık daha az menü elemanı görülüyor. Daha az sayıda ancak kategorize edilmiş, alt kategorileri olan menülerin kullanımının daha da artacağını söyleyebiliriz.

 Web tasarımı çalışmalarında önceden sıklıkla kullanılan flash animasyonlar, mobil cihazların desteklememesi ve arama motorlarında yarattığı dezavantajlardan dolayı artık tercih edilmemektedir. HTML5 ve Javascript ile yapılan ufak animasyonlar son zamanlarda daha fazla tercih ediliyor.

- Özellikle mobil ve tablet cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, responsive web tasarım da  çalışmalar yapılırken olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesi. Cihazlardaki farklı çözünürlükler için ayrı ayrı web site tasarımı yaptırmak yerine, oluşturulmuş olan tek bir responsive web tasarım sayesinde, tüm cihaz çözünürlüklerine hizmet verilmiş olunuyor.

-  Daha koyu ve karanlık siteler eskisine göre sayısını oldukça arttırmış durumda. Beyaz ve aydınlık arayüzler yerlerini, siyah veya siyaha yakın tonlardaki sitelere daha da fazla bırakacak gibi görünüyor.