Web Tasarım Standartları

17 Mart 2017


Kesintisiz iletişime olanak sağlayan web siteleri, gün geçtikçe bireyler ve firmalar için daha da önemli bir yere sahip olmaktadır. Doğru bir şekilde tasarlanmış web sitesi ile, kullanıcılar tarafından internette rahatlıkla bulunabilir olabilirsiniz. Web tasarımının bu noktada önemi çok büyük. Web tasarımınız ne kadar profesyonel olursa, internet siteniz o kadar ilgi çekici ve merak uyandırıcı olacaktır. Web standartları, farklı cihazların, farklı tarayıcıların ve işletim sistemlerinin, web sitelerinde bulunan içerikleri ayni şekilde kullanıcılara göstermesini sağlar. Bu sayede, kullanıcılar internet sitenizdeki içeriklere rahat bir şekilde ulaşmış olur. Bu durum, özellikle mobil cihaz kullanıcıları için çok büyük önem taşımaktadır.

Responsive olarak tasarlanan web sayfaları mobil cihazlardaki, tablet cihazlardaki ve normal bilgisayarlardaki farklı çözünürlüklere uygun bir şekilde tasarımın değişiklik gösterdiği sayfalardır. Bu sayede kullanıcı hangi cihazı kullanırsa kullansın, sitenizi rahat bir şekilde görüntüleyecektir.

Bursa web tasarım standartlarına uygun bir şekilde geliştirilen ve CSS kuralları ile kurgulanan bir web sitesinin içeriği herkese ve her cihaza rahatça ulaşabilecektir. CSS ve güncel web standartlarıyla hayata geçirilmiş bir web tasarımı hızlı yüklenir ve düşük bant genişliği kullanılır. Bu durum mobil cihazlardan gelen ziyaretçilerin kota problemlerini azaltır. Ayrıca, bu sayede sunucu da daha az band genişliği kullanır.

Web siteleri için arama motoru optimizasyonu da çok önemlidir. Google, Flash animasyonları ve dinamik bazı JavaScript ve Ajax içeriklerini görmediği için, güncel web standartlarında hazırlanan bir web tasarımı arama motorlarının da web sitesini kolayca indekslemesini sağlayacaktır.  Bu sayede, internet siteniz arama motorlarında üst sıralarda yerini alacaktır.