Web Tasarım Programları

07 Mart 2017


Bir web sitesi kullanıma hazır hale getirilirken çeşitli web tasarım programlarından faydalanılmaktadır. Bu programlar, grafik ve kodlama işlemlerinin yapılması için kullanılmaktadır. Bu yazımızda, bu işlemler için hangi programlardan faydalanıldığından ve bu programların özelliklerinden bahsedeceğiz.

Programlar

Adobe Photoshop

İnternet sitesi henüz kodlama aşamasına gelmeden önce, Photoshop yardımıyla genel hatları çizerek belirlenmiş olur. Taslaklar, Photoshop kullanarak hazırlanabilir. Photoshop programını kullanarak çok kaliteli tasarımlar yapmak mümkündür. 

Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweaver, web tasarımı yaparken tasarımcılar tarafından yoğunlukla tercih edilmektedir. Görsellerin kodlama işlemi bu program sayesinde yapılmaktadır. Bu program sayesinde; HTML, CSS, PHP, ASP.Net, Javascript gibi birçok dosya sistemini görüntüleyerek düzenleyebilir, hızlı bir şekilde kodlama işlemi yapabilirsiniz. Kodlama ve tasarım işlemlerinin beraber sürdürülebilmesi, Adobe Dreamweaver programını çok kullanışlı bir hale getirmektedir.

Adobe Fireworks

Adobe Photoshop programıyla benzerlikler gösterse de, Photoshop’a göre işlevselliği daha kısıtlıdır. Fireworks programını, Photoshop'un tasarım çeşitliliği ve yeteneklerine oranla yalnızca web sitesi tasarımına indirgenmiş hali olarak da tanımlayabiliriz. Yine de sunduğu kolaylıklar sayesinde en iyi tasarım programları arasındadır.

Notepad ++

Açık kaynak kodu temeli üzerine kurulan bu program, rakiplerine kıyasla işleri pek de hızlandırmayacaktır. Zira, ücretiz olarak dağıtılıyor olması talep görmesine neden olmaktadır. Birbirinden farklı birçok dosya uzantısını açarak görüntüleyip işlemler yapabilirsiniz.

Güncelliğini Yitirmiş Web Tasarım Programları

Adobe Flash

Flash programını kullanarak yaptığınız çizimleri imaj dosyalarıyla birleştirerek çeşitli animasyonlar yapabilirsiniz. Daha önceki zamanlarda yoğunlukla tercih edilen ara yüz programı, günümüzde en iyi web tasarım programları arasındaki yerini kaybetmiş durumdadır. 

Microsoft Frontpage

Frontpage, uzun zamandır web tasarım sektöründe yer alan kişilerin kullandığı ilk programdır. HTML sayfalarını kabaca tasarlayarak, yüksek hareketlilik özgürlüğünün kısıtlı olduğu web siteleri yapabilirsiniz. Kullanımının kolay olmasının dışında yetenekleri kısıtlıdır. Geçmişte alternatif yazılımların yaygın olmadığı süreçte kullanılıp daha sonrasında güncelliğini yitirmiş, hali hazırda kullanılmayan bir programdır.

Yazımızda bahsettiğimiz programlar, Notepad++ haricinde ücretli, fiyatları oldukça yüksektir. Zira bu programlar güncel olarak, tasarım ve kodlama işlemleri için yoğunlukla kullanılmaktadır.