Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

04 Mart 2017


Günümüzde neredeyse bütün kurumlar ve azımsanamayacak sayıda da bireyler, bir internet sitesine sahip olmak istiyorlar. Özellikle kurumlar için web sitelerinin önemi çok büyük. Mobil ve tablet cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, internet kullanıcılarının sayısı da ciddi bir oranda arttı. Bu durumun farkında olan kurumlar, dijital mecralarda hızlıca yerini almaya devam ediyorlar. 

Alan adı tescil ettirme işlemini tamamladıktan sonra, web sitesi kurulum işlemi için çalışmalara başlanabiliyor. Web sitesi yaptırmak için kurumlar ya da bireyler, bütçelerine bağlı olarak strateji belirliyorlar. Bu noktada web sitesi kurma işlemi yapan ajans ya da bireylerle görüşmeler başlamaktadır. 

Web sitesi tasarlatırken, amacınız sadece web siteye sahip olmak değilse titiz bir çalışmaya ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, web site kurulumuna ayıracağınız bütçenin karşılığını alabilmeniz de çok önemlidir. Bu yazımızda web sitesinin kurulurken hangi aşamalardan geçeceğinin üzerinde duracağız.

Araştırma Ve Karar Aşaması 

Bu aşamada öncelikle, çalışacağınız kişi veya kuruma karar vermeniz gerekmektedir. Karar verme aşamasında çalışacağınız kişi veya kurumun referanslarını dikkate almalısınız. Çalışacağınız kurumun sizin hakkınızda yapacağı araştırmalar da çok önemli olacaktır. Çalışmalarını bu bilgiler ışığında yapmaları gerektiğini unutmamalısınız. 

Tasarım Aşaması

Bu aşamada, sitenizin tasarım planı yapılır. Web tasarımı için taslak oluşturulur. Taslak üzerinde tüm tasarımlar; Photoshop, Fireworks, Flash gibi web tasarım programları ile görseller, animasyonlar ve videolar hazırlanır. Bu aşamada talebinize bağlı olarak logo ve banner da hazırlatabilirsiniz. 

Kodlama Aşaması

Kodlama aşamasında, web sitenin temelleri atılacaktır. Yapılacak kodlamalarla birlikte internet sitenizin sayfalarını üst, sol, sağ veya alt menü başlıklarına göre oluşturulacak. Ayrıca, sitenizin kontrol paneli oluşturulacak ve içerikler eklenebilir hale getirilecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu

İnternet sitenizin arama motorlarında ve özellikle hali hazırda dünyanın en çok tıklanan arama motoru olan Google’da üst sıralarda çıkması için gerekli Google SEO işlemleri gerçekleştirilecektir.

Sitenin Test Aşaması

Test aşamasında, sitenizin doğru çalışıp çalışmadığı test edilecektir. Tasarımda ve programlamada yanlış giden herhangi bir şeyin olup olmadığı denetlenir. Site yayına açılmadan önce çalıştığınız kişi veya kuruma herhangi bir istekte bulunarak, site üzerinde bazı değişiklikler yapılmasını isteyebilirsiniz. 

Yayına Açılma Aşaması

Bu aşamada, internet siteniz yayına açılmak için artık hazırdır. Siteniz yayına alınır ve oluşabilecek herhangi bir probleme karşı düzenli bir şekilde kontrol işlemleri yapılır. Ayrıca, güncellemelerle de bu destekleme işlemleri devam eder.