Responsive Web Tasarım Nedir?

27 Şubat 2017


Responsive web tasarım, bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine duyarlı ve uyumlu web tasarımıdır. Responsive tasarımla, web sitesine mobil ve tablet cihazlardan giriş yapıldığında site içindeki görseller ve metinler, ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekrana tam olarak oturur. Özellikle, mobil ve tablet cihazların kullanımının artmasıyla birlikte, responsive web tasarıma olan ihtiyaç da artmış durumda. Tasarım, genellikle desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli olarak tasarlanır. 

İnternet siteniz responsive ya da mobil uyumlu değilse, kullanıcılar okumak istedikleri alanı ancak zoomlayarak, kısıtlı bir şekilde görüntüleyecektir. Kullanıcılar için internet sitesinin menülerini gezmek de zor olacaktır ve menüler mobil uyumlu olmadığı için gitmek istedikleri bölümü rahatlıkla bulamayacaktırlar. Bu nedenlerden dolayı internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıların trafik süresi uzun olmayacaktır. Web tasarım nedir içeriğimizde Alivre Bursa web tasarımı firması olarak kaliteli bilgiler verdik.

Responsive Web Tasarımın Faydaları

- Responsive web tasarımın en büyük faydalarından biri, kullanıcılara internet sitesinde rahatça dolaşma imkanı sağlamasıdır. Uyumlu çözünürlük sayesinde, kullanıcılar web sitesinde gezinirken istediği yere kolayca geçebilir. Bu durum, kullanıcıların sitenizdeki trafik süresini de arttıracaktır.

- Cihazlardaki farklı çözünürlükler için ayrı ayrı web site tasarımı yaptırmak yerine, oluşturulmuş olan tek bir responsive web tasarım sayesinde, tüm cihaz çözünürlüklerine hizmet vermiş olacaksınız. Bu sayede web sitenizin bakımı da daha zahmetsiz bir şekilde yapılacaktır.

- Arama motorları da responsive web tasarıma çok önem vermektedir. Web sitesinin kolay kullanımlı, tüm cihazlardan erişilebilen responsive tasarıma sahip olması seo açısından da büyük değer taşımaktadır. Ayrıca, internet sitesinin URL yapısı aynı olacağı için arama motorları tarafından bulunması daha hızlı gerçekleşecektir.

- Çözünürlüklerin uyumlu olması için birden fazla site oluşturmak yerine, uygulanacak responsive web tasarım sayesinde daha az maliyetle web tasarımına sahip olunabilir. Bu sayede hosting, domain gibi ek maliyetler de ortaya çıkmamış olur. 

Responsive web tasarım ile arama motorlarının istediği yapıda, kaliteli ve kullanışlı bir siteye sahip olabilirsiniz. İleri derecede bilgi gerektiren responsive tasarımlar için sağlıklı bir kodlama çalışmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada tüm tarayıcıların kontrolünün yapılması gerekecektir. Bu işlemi de ajanslardan yardım alarak yapabilirsiniz.