Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir ?

06 Mart 2017


Mobil uyumlu web sitesi ya da diğer adıyla responsive web sitesi, web sitesinin mobil cihazların barındırdığı farklı ekran çözünürlüklerinde görüntülenirken doğru ölçeklendirmeye sahip olması, aynı zamanda da site üzerinde gezinmenin kolay olması amacıyla yapılan uygulamadır. Mobil cihazların kullanımının günden güne artmakta olduğu için, firmaların web sitesinin kesinlikle mobile uyumlu olması gerekmektedir. Nitekim son zamanlarda, kullanıcılarının internette vakit geçirirken bilgisayarlara oranla mobil cihazları daha yoğun bir şekilde kullandığı, istatistiklerle kanıtlanmış bir gerçektir. Bu durum özellikle E-ticaret siteleri için de büyük önem taşımaktadır. 

E-ticaret sistemini kullanan markalar da mobil uyumlu web sitelerini kullanarak, sektördeki rekabet ortamında ön plana çıkabilirler. Mobil uyumlu web sitesine sahip olarak, E-ticaret sitenizdeki ürün veya hizmetlerinizin satışlarını arttırabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak renponsive tasarım nedir başlıklı bir içerik de yayınladık. 

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Önemli Özellikleri

- Mobil uyumlu olmayan web siteleri, mobil cihazlarda açılırken oldukça yavaşken, mobil uyumlu web sayfaları hızlıdır.

- Akıllı telefon ve tabletlerin ekran boyutlarına uyumludur ve site üzerinde yazılar kolaylıkla okunabilir.

- Mobil uyumlu web sitesi, akıllı telefon ve tabletlerin ekran alanlarına uyumlu menü yerleştirmeleri sayesinde, kullanıcılar menüler arasında kolayca geçiş yapabilirler.

- Mobil cihazlar sadece dikey değil aynı zamanda yatay olarak kullanıldığı zamanda web sitesi ekranda tam olarak görüntülenir.

- Her çözünürlük için ayrı bir site tasarımı yaptırmak yerine, oluşturulmuş olan tek bir responsive web tasarım sayesinde, tek bir domain altında tüm cihaz çözünürlüklerine hizmet verilmiş olunur.