Web Sitede Hangi Sayfaları Oluşturmak Gereklidir?

30 Temmuz 2019


Web site firmaların fiziki yatırımlarından onlarca kat daha az maliyetli ve onlarca kat daha kar getiren bir pazarlama aracıdır. Bir işletme açmak için kiralık yer, işletme içine alınacak eşyalar, çeşitli izinler ve bir çok fatura ile ciddi bir yatırım gerekir. Ancak web site için en kaliteli ve maliyetli yatırım yapılsa bile fiziki mağazaya göre çok daha uygun fiyata açılacaktır. Bunun nedeni de gelişen teknoloji ile beraber veri merkezi yatırımlarının artması ile hosting maliyetlerinin azalmış olmasıdır. Aynı şekilde web tasarım ve web yazılım programlarının gelişmesiyle çok kaliteli işler ortaya koyulmasıdır.

Açılan bir web site tek başına yeterli değildir. Site içinde çeşitli ayarlamalar yapılması ve en ideal yapıya sokulması gerekir. Sitenin ana sayfasının belirli bir doygunluğa ulaşana kadar detaylandırılması, iletişim sayfasının doğru kurgulanması, yasalara uygun şekilde çeşitli bilgilendirme sayfalarının oluşturulması gibi onlarca detay bulunur. Üstelik bir de Dünya'nın ve ülkemizin açık ara en çok kullanılan arama motoru Google'da sıralama kazanabilmek için de yüzlerce detaya dikkat kesilmek zorunda kalınmıştır. Her geçen gün daha fazla firmanın online yatırımlara ağırlık vermeye başlaması ile Google'da ve sosyal medya sitelerinde doğal ve ücretli paylaşımların rekabette kendine yer edinmesi bile aşırı zor hale gelmiştir. Bu yüzden de hem daha ince çalışmak hem de bütçeyi arttırmak akıllı bir adım olacaktır.

Web Sitede Sayfalar

1- Ana Sayfa

Ana sayfa sitenin müşterilere sitenin nasıl bir işleyişi olduğunu ve her türlü sayfadan azar azar paylaşılabileceği giriş ekranıdır. Bu yüzden ana sayfada firma hakkında kısa bir bilgi, firmaya ait 3,4 adet görsel, daha önce yapılan işlerden bir kaç referans, verilen hizmetler için oluşturulmuş sayfalara gidecek olan görsel ya da iconlar, bir kaç adet müşteri yorumu, çok fazla olmayacak şekilde ürünler gibi detaylar barındırmak zorundadır.

2- Hakkımızda Sayfası

Firmanın tarihi, yaptığı işlerden kesitler, hizmetler hakkında kısa kısa bilgiler paylaşılabilir. Rakam, istatistik ve çeşitli ince detaylar iyi bir hakkımızda sayfası oluşturmak için yeterlidir. Uzun bir sayfa olmasına gerek yok ancak firmayı incelemek isteyen potansiyel müşterilerin aklında soru işareti bırakmaması da gerekir.

3- İletişim Sayfası

İletişim bilgileri firmanın can damarıdır. Firmaya ulaşmak ürün ve hizmet satın almak isteyen potansiyel müşteriler için ulaşım sağlanacak her türlü seçenek eklenmelidir. Adres, sabit telefon, mobil telefon, whatsapp, mail, skype, sosyal medya adresleri ve kullanılan diğer tüm iletişim kanalları eklenmelidir. İletişim sayfasında bu bilgilerin bulunması hem kanunen, hem Google açısından hem de müşteri güveni için gereklidir.

4- Hizmet Sayfası

Hizmetleri detaylıca anlatmak, hizmet hakkında görsel/video paylaşmak, hizmeti alan müşterilerin oyurmlarına yer vermek, hizmet işleyişini icon ve görseller ile anlatmak çok yerinde ve kaliteli bir sayfa oluşturmanzı sağlayacaktır. Hizmetin detaylıca işlenmesi hem müşterinin hizmet alması için teşfik edici olacaktır hem Google gözünde iyi bir yere sahip olmanıza imkan verecektir.

5- Ürün Sayfası

Ürünün ebatı, çalışma şekli, nasıl gönderileceği, fiyatı, renkeri, görseller, videosu (artı bir değerdir) ve tüm detayları ürün sayfasında yer almalıdır. Ürünün görseli ve fiyatını paylaşarak ürünü almak için hevesli olan bir müşteriyi bile şüphede bırakacaktır. O yüzden ürün sayfaları da detaylı hazırlanmalı ve diğer sitelerden kopyala yapıştır gibi bir hataya asla düşülmemelidir. Özellikle bu hata eticaret sitelerinde çokça yapılıyor. (Dikkat!)

6- Ziyaretçi Hakları ve Kanun Bilgilendirmeleri Sayfaları

Geçtiğimiz yıllarda uluslararası geçerliği olan kurumlar ve bazı devletler (Türkiye dahil) online olarak yapılan ticaret için ve normal bir web sitenin dahi uyması gereken basit kanunları çok detaylı olarak yeniden ele almış ve yasalaştırmıştır. Bu yasalar ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde açık olan her web sitesi her ziyaretçinin kolayca erişim sağlayabileceği şekilde hazırlanması için kişisel veri kullanımı ve arka plandaki tüm detayları paylaşmasını zorunlu kılmıştır. (Site işleyişi hariç) Sonuç olarak kişisel verileri koruma kanununa uymak ve bu kanuna göre hareket ettiğini her web sitenin kendi sitesinde paylaşması zorunludur.

7- Referanslar Sayfası

Görsel, video ve metin gibi mataryaller kullanılabilecek bu sayfada aşırıya kaçmamak kaydı ile çok referans eklenecek zengin hale getirilebilir. Alt sayfalar oluşturulacaksa bile (Örnek: /referanslar/firma1) o sayfanın da zengin olması gerekir. Kalitesiz sayfa olması site geneli için eksi puan olacaktır.