Seo Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

31 Temmuz 2019


Seo arama motorları yönergelerine uygun olarak bir web sitenin düzenlenmesi ve bu düzene göre hareket etmesidir. Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçe'de olan seo ülkemizde açık ara en fazla kullanılan arama motoru olan Google'a yönelik yapılmaktadır. Arama motoru Google belirli bir prensip doğrultusunda çalıştığı için bizler de oyunu kuralına göre oynamak zorundayız. Seo site içinde yapılan çalışmalar yani onpage seo ve site dışında yapılan çalışmalar yani off page seo olmak üzere iki maddede incelenir. Şimdi biz de bu iki maddeyi görelim.

Site içi seo çalışması sitenin yazılımı, çalışma düzeni, içeriği, yapısı gibi kendi içinde yüzlerce değişkeni barındırır. Bu değişkenler içinde her blog yazısında karşılaşılacağı bilinen durumlar vardır. Ancak bu durumlar dışında yıllarını seoya vermiş kişiler tarafından bilinen seo yöntemleri de vardır. Site dışı seoya baktığımızda da sadece backlink karşımıza çıkar. Backlink de bir sitenini kendi dışında bir siteye çeşitli bağlantı yöntemleri ile link vermesi durumudur.

Google son 5 yılda aldığı kararlar ile Dünya'daki tüm web sitelerini yönlendirmiş ve daha kaliteli siteler haline gelmesini sağlamıştır. Mobil uyumlu site, site hızı, kaliteli içerik, ziyaretçi önceliği gibi çeşitli konuları web siteler için zorunlu hale getirmiştir. Bu sayede de web siteler ziyaretçiler için oluşturulmaya başlanmıştır. Kısaca Google tek başına Dünya'daki tüm web sitelerini çok daha iyi olmasını sağlamıştır.

Google arama sonuçlarını listelerken 200'den fazla etkeni göz önüne aldığını açıklamıştır. Bu sıralama etkenlerini uygulayan web siteler kısa sürede yükselmektedir. Daha önce paylaştığımız eticaret siteleri için seo teknikleri blog yazımızda bu konuda bazı faydalı ve yararlı bilgiler verdik. Makaleye gidip bilgi edinebilirsiniz.

Sonuç olarak kaliteli içerik, mobil uyumlu ve hızlı bir site ve doğru backlinkler ile Google'da hiç de uzak olmayan bir zamanda sıralama kazanmak mümkündür. Backlink sahibi olmak için de acele etmemek ve çeşitli spam sitelerinden uzak durmak gerekir. Eski zamanlarda olan seoyu hala daha geçerli sanmak yanlış olacaktır ve sonuçları çok yıkıcıdır. Google her gün algoritmasında yüzlerce test yaparken bizler de eski zamanlarda kalmak yerine kendimizi geliştirmeliyiz. Seo böyle bir şey. Daima ileri gitmelisiniz.