Mobil Sitenizde Satışlarınızı Artırmak İçin İpuçları

19 Şubat 2017


Son yıllarda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, kullanıcıların mobil cihazlardan internete erişim istatistikleri ciddi boyutlara ulaştı. Bu noktada durumun farkında olan tüm E-ticaret sitesi sahipleri, sitelerini mobile uyumlu olarak optimize ediyor. 

 

Sitelerin sadece mobil uyumlu olması satışların artmasını sağlamayacaktır. Bu nedenden dolayı E-ticaret sitesi sahiplerinin artı olarak bazı çalışmalar yapması gerekiyor. 
Mobil cihazların, gün içerisinde taşınması ve kullanımı kolay olduğu için kullanıcılar işlemlerinin birçoğunu bu cihazlardan gerçekleştiriyor. Özellikle sosyal medya platformlarında yoğun olarak vakit geçiren kullanıcılar, markaların ürün veya hizmetlerine bu mecralarda kolaylıkla ulaşabiliyor. Bu ürün veya hizmetleri incelemek adına mobil sitenize gelen kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak için sitenizin mobile uyumlusu olması çok önemli.


Kullanım Kolaylığı  
Mobil sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizdeki ziyaretini kısa tutmamak için, sitenizde rahatça gezinebilmelerini sağlamanız gerekiyor. Bu durumu sağlamak adına hali hazırda yoğun olarak kullanılan açılır kapanır menülerden yararlanabilirsiniz. 
Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları müşteriye dönüştürmek için, onları elinizden geldiğince sitenizde tutmanız gerekecektir.


Mobil Cihazlara Uyumlu Görsellik
Sitenizde kullandığınız görsellerin tüm mobil cihazlara uyumlu olması gerekiyor.  Bu noktada, görsellerinizin tüm mobil cihazlarda düzgün bir şekilde açılmasını sağlamalısınız. 
Bu konuda tek bir seçenek üzerinden ayar yapmak yanlış olacaktır. Mobil sitenizin ekran boyutuna göre görseller otomatik olarak ayarlanmalıdır. 


Klavye Uyumluluğu Ve Yazıların Okunabilirliği 
Sitenizdeki müşterilerinizin ödeme yapacağı sayfaya klavye uyumluluğu sağlamalısınız. Mobil cihazlardaki klavyelerde harfler ve rakamlar farklı bölümlerde olduğu için sayfanıza klavye uyumluluğu sağlamak müşterilerinizi memnun edecektir. 
Ayrıca, mobil sitenizde bulunan metinlerin kolay okunabilir olması da önemli bir ayrıntı. Kullanacağınız fontun en az 13 piksel olmasına dikkat etmelisiniz.


Sitenizin Hızı Ve Görünümü
Sitenizin yüklenme hızı sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için çok önemlidir. Her kullanıcı sitenizin hızlı yüklenmesini ve hızlıca gitmek istedikleri sayfaya ulaşabilmeyi ister. 
Sitenizdeki dosyaların boyutlarını düşük tutup sıklıkla sitenize hız testi yapmalısınız. Sayfalarınızın açılmasının uzun sürmesi kullanıcıların sitenizdeki ziyaretini kısa tutmasına neden olur. 
Mobil cihazlarda siteniz tek bir sütun halinde görünecektir. Sitenizde gereksiz metin ve görsel kullanımından sakınarak, kullanıcıların sitenizi rahat bir şekilde gezebilmesini sağlamalısınız. 


Etiketler : mobil, satış, kar, ipucu, responsive
Detaylı Bilgi İçin Arayın