Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

22 Şubat 2017


E-ticaret sitenizde satış için farklı ödeme sistemleri kullanmanız, müşteriden müşteriye ödeme yöntemlerinin farklı olması nedeniyle avantajlı bir durumdur. Farklı müşterilerin farklı taleplerine karşılık vermeniz, olumlu geri dönüşler almanızı sağlar.

Kapıda ödeme sistemi de bu yöntemlerden bir tanesidir. Ödemelerini internet üzerinden kredi kartı ya da banka havalesi olarak yapamayan veya yapmayı tercih etmeyen müşterileriniz, kapıda ödeme sisteminden yararlanmak isteyecektir. Peki bu sistemin ne gibi getirileri vardır ? Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

 

Kapıda Ödeme Nedir ?


Kapıda ödeme sistemi, tüketicilerin internetten yaptıkları alışverişleri, kargo teslimatı sırasında, kargo görevlisi aracılığıyla yapmalarını sağlayan bir ödeme sistemdir. Kargo firmasının anlaşma koşullarına göre, tüketiciler kargonun teslimatı sırasında nakit ya da kredi kartı ile ödemelerini kargo görevlisine yapabilirler.
Bu hususta tüketicilerin bilgi sahibi olması gereken önemli bir durum bulunuyor. Kapıda ödeme sisteminde ödemeyi kargo şirketi gerçekleştirdiği için bu hizmetten dolayı komisyon ücreti alınabiliyor. Bu duruma istinaden, ürünü teslim alan alıcının bu ödemeyi gerçekleştirmesi gerekiyor. Ayrıca bu komisyonun oranları kargo şirketlerine göre değişiklik gösteriyor.

 

Kapıda Ödeme Sisteminin Tüketici Açısından Avantajları

 

Güvenli Ödeme

Kapıda ödeme sistemiyle, internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerini vermek istemeyen kullanıcılar, güvenli bir şekilde alışverişlerini tamamlayabilirler. Kapıda ödeme yaparken, kargo şirketi kuryesinin getirdiği POS cihazıyla kredi kartıyla ödemeler yapabilir ayrıca nakit ödemeler yaparak da bu işlemleri tamamlayabilirler.
Bu sistemin E-ticaret firmaları açısından da faydalı yönleri bulunmakta. İnternet üzerinden ödeme alınmadığı için, kredi kartı çalınması ya da sahtecilik işlemleri nedeniyle alıcılardan gelen şikayetlerle ilgilenilmek zorunda kalmıyorlar. Ödeme, teslimat anında kargo şirketinin kuryesi tarafından yapıldığı için bu tür problemler ortadan kalkıyor.

 

Ürünün Teslim Edilmeme Olasılığı Düşüktür

Online alışveriş yapan kişilerin bazı çekinceleri bulunuyor. Bu konuda en önemli çekincelerden biri de, alışverişin tamamlanmasına rağmen ürünün kendilerine ulaşıp ulaşmayacağı oluyor.
Kapıda ödeme sisteminde, tüketici ürün eline geçene kadar ödeme yapmadığı için böyle bir sorunla karşılaşmamış olur. Ödeme işlemi teslimat sırasında gerçekleştiği için, tüketiciler daha rahat bir şekilde alışverişlerini tamamlamış olurlar.

 

Sorunlu ürünlerin teslim alınmaması

Kapıda ödeme işlemi yapılırken tüketiciler, ürünlerin sağlamlığını ya da doğruluğunu kontrol edebilmektedirler. Bir ürünün hasarlı olması ya da yanlış gönderilmesi durumunda tüketici ürünün ödemesini yapmadan, kargo görevlisine iade edebilmektedir.
Bu durumda tüketici, ürün teslimatı sonrasında ürünü şirkete iade etmekle uğraşmadan şirketten doğrudan yeni bir ürün talep edebilir ya da siparişi tamamen iptal edebilir.


Detaylı Bilgi İçin Arayın