Google Adwords Reklam Politikaları

31 Ocak 2017


Dünyanın en çok trafik alan sitesi Google’da reklam verebilmek için Adwords uygulaması kullanılır. Google üzerinden gün içerisinde milyonlarca kez arama yapıldığı baz alındığında, bu sistemden verilen reklamların, sayfanın üstünde ve altında olmak suretiyle yayınlandığı düşünüldüğünde, Google Adwords büyük bir öneme sahip olmaktadır.
Peki Adwords hangi politikalar ışığında reklam hizmeti sunar? Bu sorunun cevabını bu yazımızda vermiş olacağız. 

 

Google Adwords, politikalarını dört geniş alanda açıklıyor:

- Yasaklanmış içerik: Google Adwords 'de reklamını yapamayacağınız içeriktir. Bunlar: Taklit ürünler, tehlikeli ürün veya hizmetler, uygun şartlar ve uygunsuz içeriktir.

- Yasaklanmış uygulamalar: Google Adwords 'de reklam verebilmeniz için yapmamanız gerekenlerdir. Bunlar: Reklam ağını kötüye kullanma, veri toplama, kullanma ve yanlış beyandır.

- Kısıtlanmış içerik: Sınırlandırmalara göre değişebilir reklamını yapabileceğiniz içeriktir. Bunlar: Yetişkin içerik, alkol, telif hakları, ödüllü oyunlar ve kumar, siyasi içerik, mali hizmetler, ticari markalar, yasal gereksinimler ve diğer kısıtlanmış işletmelerdir.

- İçeriğe İlişkin ve Teknik: Reklam siteleri ve uygulamalar için kalite standartlarıdır. Bunlar: Yazı işleri, hedef gereksinimleri, teknikleri ve reklam biçimi requirementsimizidir. 


Bu Politikalar Neden Oluşturuldu? 
Adwords, dünyanın her bölgesinde her ölçekteki firmanın çeşitli ürün, hizmet ve uygulamalarını tanıtmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Firmaların mevcut veya potansiyel müşterilere ulaşmasına yardımcı olur. 

 


Adwords, kullanıcıları için güvenli ve deneyim oluşturmak için kullanılan reklam türleriyle ilgili geri bildirimleri ve kaygıları değerlendirir. Ayrıca dijital eğilimler ve uygulamalar, sektör standartları ve yönetmeliklerdeki değişiklikleri düzenli olarak inceler. Nitekim Google, politikalarını şekillendirirken operasyonel, teknik ve ticari hususların yanı sıra şirket değerlerini ve kültürünü de göz önünde bulunduruyor. Bu nedenden dolayı, Google Ağı'nda bulunan tüm tanıtımlar için geçerli olan politikalar oluşturmuştur.

 

Reklamları oluştururken, geçerli yasalar ve düzenlemeler ile açıklanmış Google politikalarına uyulması gerekmektedir. Bu gereksinimleri ihlal eden içerik bulunduğunda reklam yayından kaldırılabilir. İhlallerin sürekli olarak ve aleni şekilde tekrar etmesi durumunda ise Google’da reklam yayınlamanız engellenebilir.

 

Bu bilgilere dayanarak, Google Adwords Reklamları oluştururken özenli bir çalışma gerçekleştirilmesi gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

 


Detaylı Bilgi İçin Arayın