Girişiminizi Hayata Geçirmeden Önce Yapmanız Gerekenler

17 Şubat 2017


İnternet üzerinden girişim yapmanın avantajları olduğu bazı zorlukları da içinde barındırdığı yadsınamaz bir gerçek. Bu zorlukları aşabilmek adına, girişiminizi hayata geçirmeden evvel bazı çalışmalara özen göstermeniz gerekecektir. 

 

Gerçekleştireceğiniz ön çalışmalarla, girişimin başlangıç aşamasında oluşabilecek sorunları daha rahat çözebilirsiniz. Bu durum da başlangıç aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır. 

 

Ekibinizi Kurun
Öncelikle ekibinizi oluşturmanız ve ekibinizin iş bölümünü yapmanız gerekecektir. Herkesin görevini bilmesi ve  işlerin ayrı ayrı eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi, girişiminizin başlangıç aşamasının yolunda gitmesini sağlayacaktır. Tabi ki her şeyin yolunda gitmesi için ekip kurarken de dikkatli olmanız gereken noktalar var. Başarılı olabilmek adına, ekip arkadaşlarınızın verilen görevlerdeki yeterliliği de önemli bir noktadır. 

 

Girişiminizi Duyurun
Potansiyel müşterilerinize ve çevrenize girişiminizi hayata geçirmeden önce işinizi duyurmanız faydalı olacaktır. Markanıza ait sosyal medya hesaplarında girişiminizle ilgili paylaşımlar yapabilir, ürünlerin tanıtımını yapabilir ve kullanıcılar üzerinde merak uyandırabilirsiniz.
Açılışınıza özel kampanyalar düzenleyebilir ve bu kampanyayı öncesinden insanlara duyurarak ilgi çekebilirsiniz.

 

Test Çalışması Yapın
İşinize başlangıç yapmadan önce sisteminizle alakalı testler yapabilirsiniz. Beta aşamasındayken internet siteniz üzerinde, ürün veya hizmetlerinizin üzerinde denemeler ve geliştirmeler yapabilirsiniz.
İnternet sitenizin performansıyla alakalı ölçümlemeler yapabilir, ödeme sayfalarının nasıl çalıştığını ve göze batan unsurların olup olmadığını test edebilirsiniz. Sitenizde yazı ve anlatım hataları varsa düzeltebilir, ürün sayfalarını ve açıklamaları kontrol edebilirsiniz. Nitekim, beta sürecinde sitenizde aksaklık var mı yok mu diye test edebilir, tespit ettiğiniz sorunlar üzerinde de düzeltme çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. 
Bu çalışmalar, girişiminizin başlangıç aşamasındaki olası sorunlarına karşı önlem almanızı sağlayacaktır.


Misyon Ve Vizyonunuzu Belirleyin
Girişiminizi gerçekleştirirken misyonunuzu ve vizyonunuzu belirlemeniz ve bu doğrultuda ilerlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Atacağınız her adımı bilinçli attığınız sürece her şeyi kontrol altında tutabilirsiniz. Girişim yaparken vizyonunuzu belirlemiş olmanız gelecekte bu doğrultuda şirket geleneklerinizin oluşmasına yol açacaktır.
Girişimi gerçekleştirdiğiniz ortaklarınızla beraber, çalışanlarınıza şirketin vizyonunu aşılamalısınız. Markanızın neyi temsil ettiğini, müşterilere nasıl bir hizmet vereceğini ve temsil ettiği değerleri belirlemeniz gerekecektir.


Detaylı Bilgi İçin Arayın