Facebook'ta Mağaza Açmak Ve Satış Yapmak

11 Şubat 2017


Türkiye’de internette zaman geçirme istatistiklerine bakıldığında ülke nüfusunun yarısı, online bir şekilde dijital mecralarda vakit geçiriyor. Sosyal medya platformlarında da bu sayının ciddi bir oranı vakit geçirirken, en çok tercih edilen sosyal medya platformu Facebook olarak belirlenmiş durumda.

 

Bu istatistiklerin veya durumun farkında olan girişimciler, Facebook üzerinden satış yapma konusuna ciddi bir şekilde ilgi gösteriyor.
Biz de bu yazımızda, Facebook’ta mağaza açmanız ve satış yapmanız için sizi yönlendirebilecek konulara değineceğiz. 

 

Facebook’tan Nasıl Satış Yapılır ? 
Kendinize ait olan Facebook sayfanızda online satış yapabilmek için mağazanızı oluşturabilirsiniz. Bu mağazanızın içerisinde satmak istediğiniz ürünleri yerleştirebilirsiniz. Facebook sayfanızdaki mağazanızı ziyaret eden kullanıcılar ürünlerinizi inceler, özelliklerini okur ve satın alma işlemini yapmak istediğinde satış işemi E-ticaret siteniz için başlar.

 

Facebook Mağazanızı Oluşturma
Facebook'ta satış yapmak istediğiniz mağazanızı açmak için öncelikle Facebook’ta bir sayfanızın olması gerekir. Facebook’taki sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar, buradan mağazanıza ulaşacak ve ürünlerinizi inceleyecektir. 
Satış yapmak için öncelikle Facebook dükkanınızı bağlayacağınız bir sayfa oluşturmanız gerekiyor. (www.facebook.com/pages/create.php) bu adres üzerinden sayfa açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 

E-Ticaret Sitesi
Satışlarınızı gerçekleştirmek adına bir E-ticaret sitesine ihtiyacınız olacaktır. Sayfanızın bilgiler kısmında sitenizin adresini belirtmeyi unutmayın ve paylaştığınız ürün içeriklerinde de site yönlendirmesi yapmayı ihmal etmeyin. E-ticaret sitesini nasıl kurabileceğiniz konusunda ilgili blog yazımızı okuyabilir veya bu konuda verdiğimiz hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Facebook’ta Satış Yapmak Yasal Mıdır ?
Facebook’ta mağazanızı açıp ürün satışı yapmakla fiziki mağazanızla, butiğinizde satış yapmak arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Vergi ödemeleri ve hukuki açıdan İnstagram üzerinden satış yapmak ile Facebook üzerinden satış yapmak aynıdır. Ticari aşamalar normal sürecinde devam etmektedir. Eğer ticari bir kimliğiniz yok ise minimum maliyet ile bir şahıs şirketi kurmanızı öneririz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın