E-Ticarette Tüketicilerin Bilinçaltını Etkilemek

21 Şubat 2017


Markaların da sıklıkla kullandığı bir yöntem olan, tüketicilerin bilinçaltını etkileme ile satışlarınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Tüketicilerin bu durumun çoğu zaman farkında olmamasıyla birlikte markalar bu çalışmalarına devam ediyorlar. 

 

Tüketicinin bilinçaltına ulaştığınız zaman, tüketici bir ürün veya hizmeti kendi iradesiyle istediğini düşünse de, aslında bu fikri tüketiciye siz vermişsinizdir. Tüketicilerin bir ürün veya hizmeti satın almalarını sağlayan durumlardan bir tanesi de budur. Tüketicinin belli ürünü aslında kendi isteğiyle aldığını düşündürmek. Bunu sağlayabilmek için de bazı çalışmalar yapmanız gerekiyor. 

 

Olumlu Tüketici Deneyimlerinden Faydalanmak
Müşterilerinizin olumlu deneyimlerini kullanarak, tüketicilerin bilinçaltına olumlu mesajlar gönderebilirsiniz. Olumlu deneyimleri diğer tüketiciler ile paylaşmanız, tüketicilere ürünlerinizin insanlar tarafından satın alındığı ve kullanımından memnun kalındığı bilincini yerleştirir. Memnuniyetin yüksek olması, ürün veya hizmetin kaliteli olduğunu ve tüketici satın aldığında bir sorunla karşılaşmayacağını düşünür.
Ayrıca, internet sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin ne kadarının memnun bir şekilde alışverişlerini tamamladıklarını belirtmeniz, sitenizi ziyaret eden kişilere, markanızın güvenilir olduğunu gösterecektir.
Memnuniyet oranlarını belirlemek adına bazı çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş sonrasında müşterilerinize e-postalar gönderebilir ve burada onlara küçük anketler hazırlayarak memnuniyet oranlarını ölçebilirsiniz. 

Doğru Referans 
Sektörünüzdeki önemli kurumların veya isimlerin markanızla alakalı olumlu yorumlarını tüketiciler ile paylaşmanız faydalı olacaktır. Bu durum, tüketicinin size olan bakışını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Tüketiciler üzerinde, markanızın güvenilir olduğu algısı yerleşecektir. Aynı zamanda, insanlar tarafından sevilip kabul gören isimleri pazarlama çalışmalarınızda kullanabilir ve tüketicilerle markanız arasında sağlam bağlar oluşturabilirsiniz. 


Sınırlı Sayıda Stok Göstermek
Tüketiciler beğendikleri ve satın almaya karar verdikleri ürünlere bir an önce sahip olmak isteyebilirler. Bu durumdan dolayı bazı ürünlerinizde “sınırlı sayıda ürün” seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Ürünün sınırlı sayıda olması, tüketicinin daha hızlı bir şekilde satın alma eylemine geçmesine neden olacaktır.

 

Çok Satan Ürünleri Göstermek
Müşterilerinizin bilinçaltını etkilemek adına kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, sitenizin ana sayfasında ya da menü bölümünde çok satan ürünler kategorisi oluşturmaktır.
En çok satılan ürünler, tüketicilerde bu ürünlerden memnun kalındığı algısını yaratacaktır. Ana sayfa üzerinde bu kategoriyi kullanmayı tercih ederek, tüketicileri doğrudan bu alandaki ürünlere yönlendirebilirsiniz. İlgilendikleri ürünler bu kategoride mevcut olmasa bile, tüketiciler merak duygusuyla beraber bu kategorideki ürünleri incelemek isteyebilirler. 


Alınan Ödül Ve Sertifikalar
Sertifika ve ödüller, markanın, ürünün veya hizmetin başarısını bizzat ortaya koyar. Firma olarak başarılar elde ettiğinizin belgelenmesi, tüketicilerde olumlu düşünceler oluşmasını sağlayacaktır.


Detaylı Bilgi İçin Arayın