E-Ticaret Yaparken Rakiplerinizi Neden Takip Etmelisiniz ?

18 Şubat 2017


E-ticaret sitenizin başarılı bir şekilde yoluna devam etmesini istiyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de sektördeki rakiplerinizi her zaman yakın takipte kalmanız olacaktır. Yeni fikirler keşfetmeniz ve markanızın gelişimi için oluşturacağınız stratejiler için, rekabet halinde olduğunuz firmaların neler yaptığını incelemeniz faydalı olacaktır. 

 

Rakiplerinizi analiz ettikten sonra ulaştığınız sonuçlar, geleceğe yönelik yapacağız bazı hamlelerinizi de kolaylaştıracaktır. Denemek isteyebileceğiniz stratejilerin daha önce nasıl sonuçlar verdiğini de analiz etme şansına sahip olabilirsiniz. Rakiplerinizi analiz ederek, eksik veya geliştirilmeye açık noktaları da kendi markanız için kurgulayıp hayata geçirebilirsiniz.
Bu yazımızda, rakiplerinizi takip ederken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

 

Rekabette Fark Yaratan Taraf Olun
Sektörünüzdeki rakiplerinizi incelerken tespit ettiğiniz noksanlıkları markanız lehine kullanabilirsiniz. Sektörünüzde yapılan yanlışları ve eksikleri tespit edip üreteceğiniz stratejiler, başarıya giden yolda işinizi kolaylaştıracaktır. Rekabet halinde olduğunuz firmaların eksik yönlerini, markanız bünyesinde geliştirerek tüketicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

 

Müşteri Deneyimlerini Gözlemleyin
Tüketiciler firmalarla yaşadıkları olumsuz deneyimleri dijital ortamda paylaşmaktan çekinmiyorlar. Sosyal medya platformlarındaki, bloglardaki ve şikayet sitelerindeki kullanıcılar yaşadıkları olumsuz deneyimleri diğer kullanıcılarla paylaşıyorlar. 
Sektörünüzdeki rakipleriniz ile ilgili neler konuşulduğunu bu platformlardan takip edebilirsiniz. Yine buradan tespit ettiğiniz noksanlıkları değerlendirerek, markanız adına çalışmalara başlayabilirsiniz. Bu platformlardaki kullanıcı deneyimlerini  sürekli olarak takipte kalmak markanız adına faydalı olacaktır. 

 

Rakiplerinizi Takip Etmek Markanıza Ne Gibi Artılar Sağlar ? 
Sektörünüzdeki rakiplerinizi takip ederek trendleri de yakalayabilirsiniz. Gündemle alakalı reklam ve pazarlama çalışmaları kurgulayabilirsiniz. Sosyal medya sayfalarınızda ve internet sitenizde rekabette geri kalmamak adına çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca, rekabet halinde olduğunuz firmaların artı yönleri de motivasyonunuzu düşürmemeli. Daha önce yapılan her iyi çalışmanın geliştirilebilir olduğunu unutmamalısınız. Aynı zamanda sektörünüzde her zaman eksikler tespit edeceksinizdir. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalarla başarılı geri dönüşler alabilirsiniz. Başarılı bir altyapıyla ve doğru vizyonla hep daha iyisini yapabilmek adına, sektörünüzde rekabet halinde olduğunuz firmaları her daim takipte olmalısınız. Tüketiciler he zaman daha iyisini tercih edecektir, siz de onlara her zaman daha iyisini sunabilmek adına çalışmalarını daimi olarak sürdürmelisiniz. 


Detaylı Bilgi İçin Arayın