E-Ticaret Sitesinde Görsel Uyumluluk

20 Mart 2017


E-ticaret sitenizde ürünlerinizi sunarken, kullanıcıları alışverişe ikna etmek için etkileyici görseller oluşturmalısınız. Kaliteli ve sitenize uygun şekilde kullanılan ürün görselleri sitenizi ziyaret eden kullanıcılar üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. 

 

Ürün görsellerini kaliteli bir şekilde kullanmanız önemli olsa da tek başına yeterli olmayacaktır. Bu noktada farklı çalışmalar da gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sitenizde kullandığınız görsellerin, kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan mobil cihazlara ve arama motorlarına uyumlu olması da önemli bir ayrıntıdır. 

 

 

SEO Uyumluluğu


SEO uyumluluğu adına görsellerinizdeki alt başlıkları düzenlemelisiniz. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’da, kullanıcıların yaptığı görsel aramalar ile sitenize trafik alabilmek adına bu işlemi yapmanız gerekecektir. Bu bölümdeki metinleri URL yapısını düşünerek kısa tutmanız faydalı olacaktır. Uzun metinler SEO için olumsuz olacaktır. Bu bölümde görsellerinizin detaylarını kısaca belirtebilirsiniz. 

 


Mobil Uyumlu Görseller


Sitenizdeki görsellerin bütün platformlarda düzgün görüntülenebiliyor olmasına dikkat etmelisiniz. İnternet sitenizi, bilgisayar kullanıcıları dışında ciddi bir oranda mobil kullanıcılar da ziyaret edecektir. Bu sebeple siteniz mobil uyumlu olmalıdır. Kullanıcılar kullandıkları bütün cihazlarla sitenizdeki görselleri doğru çözünürlükte görüntüleyebilmelidir. 


Sitenizde görsel uyumluluğu sağlayabilmek ve bütün platformlarda görsellerin doğru bir şekilde görüntülenmesi için mobil tasarım için çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

 


Yüksek Çözünürlüklü Ve Düşük Boyutlu Görseller Kullanın


Ürün fotoğraflarınızın yüksek çözünürlüklerle oluşturmalısınız. Ürün fotoğraflarınız üzerinde işlemler yaparken, fotoğraflarınızın çözünürlüklerinin yüksek olması bozulmaları azaltıp işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Ayrıca sitenize görsellerinizi aktarırken, yüksek boyutlu görselleri kullanmamalısınız. Görsellerinizin dosya boyutlarının yüksek olmasından dolayı internet sitenizin açılma hızı yavaşlayacaktır. Sitenizin açılış hızını yavaşlatmamak için görsellerinizin dosya boyutlarını düşürmelisiniz.

 


Görsel Formatları


E-ticaret sitenize aktaracağınız fotoğrafları JPEG veya PNG formatlarında kullanabilirsiniz. JPEG formatındaki görsellerde renk kalitesinde azalmalar görülse de dosya boyutunun düşük olmasından dolayı JPEG formatı tercih edilebilir. PNG formatında ise renklerin kalitesi daha iyi olsa da, dosya boyutu arttığı için pek tercih edilmez. 


Formatın ne olduğundan daha çok görsellerinizin boyutlarının düşük olması önemlidir. Bu sayede sitenizin açılış hızını arttırabilirsiniz. Bu duruma özen göstermeniz siteniz için daha faydalı olacaktır. 

 


Detaylı Bilgi İçin Arayın