E-Ticaret Sitesi Reklamı Nasıl Yapılır?

03 Şubat 2017


E-ticaret sisteminde daha geniş kitlelere ulaşmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız, doğru şekilde kurgulanıp hayata geçirilmiş bir reklam stratejisine ihtiyacınız vardır. Markanızı müşterilerinize ulaştırmak için reklam kullanımı kaçınılmazdır.

Her geçen gün büyüyen firmalar, müşterilerin şikayet, öneri ve isteklerine değer vermektedirler. Reklam, daha fazla müşteriye ulaşmanıza ve daha fazla geri bildirim almanıza sebep olacaktır. Nitekim, müşterilerinizin geri dönüşleri sayesinde markanız için yeni stratejiler belirler ve daha geniş kitlelere doğru bir şekilde ulaşmak için çalışmalarınızı başlatırsınız.

Dijital dünyada sayısız e-ticaret sitesinin olduğu bilgisine dayanarak, bu rekabetin içinden sıyrılıp fark edilir olabilmek için düzenli olarak reklam yapılması gerekmektedir. Özellikle sektöre yeni giriş yapan firmalar, sesini kısa zamanda duyurmak için etkili reklamlar kurgulayabilirler. Eğer bir eticaret siteniz yoksa e-ticaret sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl Etkileyici Reklam Yaratılır ?

Öncelikle satışını yaptığınız ürünlerin veya hizmetlerin hangi hedef kitle tarafından tercih edildiğini belirlemelisiniz. Hedef kitle belirlemeden reklamınızın diğer aşamalarını oluşturmanız mümkün olmayacaktır. Reklamlarınızın müşterilerle hangi mecralarda buluşacağına da karar vermelisiniz. Küçük ve orta ölçekli firmalar için sosyal medya platformlarını kullanmak çok akılcı olacaktır. 

Düşük bütçelerle geniş kitlelere ulaşmanıza faydası dokunacak bu platformları etkili kullanırsınız başarılı olma şansınız yüksektir. İnsanların zamanlarının çoğunu internette geçirdiği bu dönemde sosyal medya reklamlarının geri dönüşleri ciddi seviyeye ulaşmıştır. Zira, unutmamak gerekiyor ki sosyal medyada kullanılacak reklamları kullanırken, metin ve görsellerin etkileyici bir şekilde kullanılması çok büyük bir önem teşkil ediyor.

Belli başlı firmaların başı çektiği sektörde, viral reklam yaratmak da sektöre yeni adım atan markalar açısından başka bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu konuda özellikle dijital medya fenomenlerini kullanan markalar reklamlarında başarılı sonuçlar elde ediyor. 

Her ne kadar dijital medya aktif olarak kullanılsa da, geleneksel basın yayın organları da reklam vermek için bir seçenektir. Özellikle bazı film veya dizi yapımlarında öne çıkıp insanların hafızasına kazınan karakterler genelde markaların reklam yüzü olarak kullanılmaktadır. Büyük şehirlerde, insanların günlük yaşam içerisinde sıkça bulunduğu ortamlar için de reklam çalışmaları üretilebilir. Bu reklamlar insanların bilinçaltlarında yer edinecek ve marka bilinci uyandıracaktır.

Siz de kendinize en uygun reklam yöntemlerini hayata geçirip, geniş kitlelere markanızı tanıtabilir ve başarıya doğru ilerleyişinizi hızlandırabilirsiniz. Ayrıca firmamızdan da Google Ads, Facebook ve Instagram reklamları konusunda da hizmet alabilirsiniz.