Anahtar Kelime (Keyword) Nedir? Keyword Araçları

1 Ağustos 2019


Anahtar kelime bir içeriğin temel taşı olarak görülen ve içeriğin ne anlatmak istediğini gösteren kelime ve kelime grubudur. Özellikle arama motoru optimizasyonu çalışması konusunda sıkça karşımıza çıkan bu terim Google Ads reklamları için degeçerlidir. Google'da yapılan aramalarda organik ve ücretli sonuçlarda anahtar kelime ile listeleme yapılır. Bu bilgi web sitelerin belli anahtar kelime gruplarına göre hazırlanması ve bu yönde seo çalışmaları yapılması gerektiğini göstermektedir. Anahtar kelime araştırması yaparak başlanır. Daha sonra bu anahtar kelimelerine göre içerik, sayfa ve site hazır hale getirilir. Bu içerikte biz de anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz araçlardan da bahsedelim. Anahtar kelimenin İngilizce karşılığı keyword'dür. Keyword nedir yani anahtar kelime nedir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi anahtar kelime araştırması için kullanılabilecek araçlara geçelim.

Anahtar kelime ne işe yarar?

Anahtar kelime bir web sitenin içeriğinin ne yönde şekilleneceğine karar verilen ilk giriş cümlesidir. Yani bir web site hazırlanırken onun bir amacı vardır. Web siteye arama motorlarından trafik kazandırmak için web sitenin amacına göre sayfalar ve içerikler oluşturulması gereklidir. Bu içeriklerin neler olacağının araştırılması için de anahtar kelimeler kullanılır. Google ve bazı ücretli/ücretsiz keyword araçları ile anahtar kelime araştırması kolayca yapılır.

Keyword site içeriğinin en temel parçasıdır. Google'da 1,2,3,4,5 ve daha fazla kelime grubu ile arama yapılır. Bu aramalarda yer edinebilmek ve sıralamalardan trafik kazanmak için keywordlerin site içinde de yer alması gerekir. Son zamanlarda değişen Google ile farklı yapılar da görülmektedir. Semantik olarak da geçer. Bu yüzden sitede anahtar kelime bombası yaratmak yerine kaliteli bir site oluşturmak çok önemlidir.

Keyword (Anahtar Kelime) Tespit Araçları

Keyword araçları bir konu hakkında yapılan aramalar için bilgi verir. Anahtar kelime analizi yaparak nasıl bir yol haritası çizileceğini görebiliriz. Geçelim anahtar kelime araçlarına.

1- Google Keyword Planner

Google'ın webmasterlar için kullanıma sunduğu anahtar kelime planlama aracı çok kolay kullanılmaktadır ve detaylı bilgiler verir. Google'ın kendi aracı olduğu için de en doğru bilgiyi vermektedir. Bu araç ile arama hacimlerini görebilir ve 10 katları şeklinde sonuçlara bakabilirsiniz. Anahtar kelime seçmek için bu aracı ilk önce kullanabilirsiniz. Ardından diğer anahtar kelime araçlarına bakabilirsiniz. Keyword Plannar aracına gitmek için tıklayın.

2- Keyword Tool io

Ücretli ve ücretsiz versiyonları ile anahtar kelime araştırması yapan kişilere çok iyi fikirler vermektedir. Arama terimlerini ve uzun başlık versiyonlarını gösterdiği için de çok site tarafından kullanılıyor. Kullanmanızı tavsiye ederiz. Keyword Tool io aracına gitmek için tıklayın.

3- KWFinder

Arama oranlarını çok detaylı şekilde verip Keyword Planner aracının detaylarını bile göstermektedir. Aylara bölerek verdiği sonuçlarda birebir doğru sonuçları gösterir. yuvarlak rakam vermez. KWFinder aracına git.

Yukarıda paylaştığımız 3 anahtar kelime aracı ile kendi keyword araştırmanızı yapabilir ve ona göre sayfalar oluşturabilir ve içerikler üretebilirsiniz. Keyword araçları yazımızdan sonra mobil eticaret nedir ve dijital pazarlama nedir içeriklerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Faydalı bilgiler paylaştık.