AdWords Reklamlarında Yapılan Hatalar

18 Şubat 2017


Google’ın sağladığı ve kullanıcılar tarafından yoğun olarak tercih edilen AdWords, dijital dünyada reklam verenlerin etkili sonuçlar aldığı mecralardan biri olmaya devam ediyor. E-ticaret siteleri tarafından da sıklıkla tercih edilen AdWords sayesinde firmalar, hedefledikleri kitleler ile ürün veya hizmetlerini buluşturuyorlar. 
Nitekim, Google AdWords reklamlarında başarılı sonuçlar almak için bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.  AdWords reklamı verilirken yapılan hatalar yapılan yatırımın boşa gitmesine neden olabilir. Tıklama başına ücretlendirme düzeniyle çalışan AdWords reklamlarının optimize edilmesi gerekiyor. 


Yanlış Anahtar Kelime Seçimleri 
AdWords sisteminde 3 farklı anahtar kelime eşleştirme seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler; geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme:
 

 

Geniş Eşleşme
Geniş eşlemeyi tercih ettiğinizde, belirlediğiniz anahtar kelimelerin sıralamasının herhangi bir önemi bulunmuyor. Bu tercihinizde reklamlar, seçtiğiniz anahtar kelime varyasyonlarında da gösteriliyor.
 

 

Sıralı Eşleşme
Sıralı eşlemede belirttiğiniz anahtar kelime sırasına göre reklamınız gösterilmektedir.
 

 

Tam Eşleşme
Google aramasının belirttiğiniz kelimelerle bire bir uyuşması halinde reklamınız gösterilmektedir.
Genellikle geniş eşleşme seçeneği tercih edilmektedir. Anahtar kelime seçimi konusunda net bir kararınız yoksa geniş eşleme seçeneğini kullanabilirsiniz.

 

Markanızı Anahtar Kelime Olarak Kullanmamak
AdWords reklamı verirken yapılan yanlışlardan birisi de anahtar kelimeler arasında markanızın adını kullanmamak olacaktır. Anahtar kelimelerinizin arasında markanızın adını bulundurmanızın faydaları bulunmaktadır. Özellikle, rakiplerinizin marka adınızı kullanarak ulaşabileceği potansiyel kitleye ulaşmasına izin vermemiş olursunuz. Marka adınızı kullanarak reklamlarınızla kullanıcıları sitenizdeki istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.  

 

Ürün Veya Hizmet Reklamlarında Görsel Kullanmamak
Ürün veya hizmetlerinizin tanıtımını yaparken görsel kullanmanız çok önemlidir. Ürün veya hizmet tanıtımı yaparken görseller metinlere göre daha fazla ilgi çekmektedir. Bu tanıtımları yaparken görsel, bilgilendirici metin ve fiyat kullanmanız faydalı olacaktır. 
Sayfa Yönlendirmesi Yapmamak 
AdWords reklamı kurgulanırken yapılan hatalardan biri de, reklamda belirtilen hususlarla ilgili bağlantı vermek yerine başka bir sayfanın bağlantısını vermektir. Bu eylemde bulunduğunuzda reklamınızı tıklayan kullanıcı verdiğiniz ilgisiz bağlantıya tıkladıktan sonra yüksek ihtimalle o sayfayı terk edecektir. Bu durum, reklamlarınızın satışlarınıza olumlu etkilerde bulunmamasına neden olacaktır.

 

Mobil Reklam
Mobil cihazlardaki internet kullanım istatistikleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Siz de Google’ın mobil reklam özelliğini kullanarak yeni nesil müşterilerle etkileşime geçmelisiniz. Mobil reklamlarından sağlıklı sonuçlar alabilmek için ,sitenizin web tasarımının mobile uyumlu yani responsive olması gerektiğini de unutmamalısınız.

 

Dönüşümleri İzlememek
AdWords reklamlarınızı olumlu geri dönüşler almak için kullandığınızın bilincinde olarak, geri dönüşleri takip etmelisiniz.  Müşteri kazanmak, satış yapmak, üye kazanmak, mağazanızın adres bilgilerine bakılması, ziyaretçilerden gelen mail ve aramalar. Ziyaretçilerin yapmasını istediğiniz tüm aksiyonları belirlemeli ve bu aksiyonları izlemelisiniz. 

 

AdWords reklamları doğru kurgulandığı zaman size olumlu sonuçlar verecektir. Bu nedenden dolayı reklamlarınızı oluştururken yazımızda bahsettiğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 


Detaylı Bilgi İçin Arayın